آموزش JavaScript (قسمت ۲)

آموزش-javascript-قسمت-۲

در این بخش از آموزش JavaScript، می خوام با نحوه نوشتن توابع (function) آشناتون بکنم. توابع می توان گفت یک سری کدهایی هستند که با نام خاصی توسط خودم ما نوشته می شوند و هرکجا از برنامه نیاز به اجرا شدن آن کدها بود کافیست اسم آن تابع را صدا کنیم تا کدهای مربوط به آن تابع نوشته شود.برای آشنایی بیشتر با مفهوم توابع در جاوا اسکریپت به کدهای زیر توجه کنید.

کدهای JavaScript :

<script>
    dr_show_message('این متن توسط تابع نمایش داده می شود.'); //-> فراخوانی تابع نوشته شده

    function dr_show_message(message){ //-> ایجاد تابع
        alert(message); //-> کدهای تابع
    }
</script>

در کدهای بالا ما توسط function dr_show_message یک تابع با نام dr_show_message ایجاد کردیم که یک پارامتر ورود با نام message دارد.وظیفه این پارامتر دریافت یک ورودی هنگام فراخوانی این تابع می باشد که ما یک متن را برای ورود به این تابع ارسال کردیم و تابع توسط alert، متن ارسال شده ما را نمایش داد.

حالا شاید نیاز باشد که ما بخواهیم توسط یک دکمه این تابع را فراخوانی کنیم.همانطور که در JQuery با رویدادهای مختلف آشنا شدید، رویداد مورد نیاز ما در این آموزش Click‌ می باشد.

کدهای HTML :

<button onclick="dr_show_message('این متن توسط دکمه نمایش داده می شود')"> Show Message </button>

خب ما توسط یک دکمه و رویداد onclick که در جاوا اسکریپت به شکل بالا تعریف می شود، توانستیم تابع (function) نمایش متن را با متن دلخواه فراخوانی کنیم.

لیست رویداد هایی که در JQuery آشنا شدید تفاوتی با رویدادهای JavaScript ندارد ولی طریقه استفاده از رویدادها کمی تفاوت دارند.


► قسمت قبلی قسمت بعدی ◄
خودتان امتحان کنید

آموزش های مرتبط :نظرات کاربران

نظر شما؟